Bobravská vrchovina / Česko
Zima
16. 03. 2019
↑ 317 m
↓ 316 m
11.8 km
3 hod.
max. 332 m n.m.
min. 192 m n.m.
Túru začínám na mostu přes řeku Jihlavu v Dolních Kounicích, kudy zároveň vede červená turistická značka.
Z mostu přes řeku Jihlavu jdu po červené turistické značce směrem k autobusovému nádraží, nad kterým se nachází židovská synagoga. Židovské osídlení zde vzniklo již v polovně 15. století. Od synagogy pokračuji stále po červené do kopce směrem ke hřbitovu. Židovský a křesťanský hřbitov se nachází těsně vedle sebe. Je odsud dobrý výhled na Dolní Kounice z jižní strany (foto).
Od hřbitova jdu štěrkovou cestou (aktuálně se zde upravuje cesta asi na asfaltovou silnici) směrem k vysílači. V levotočivé zatáčce odbočuji z cesty na lesní pěšinu stále po červené značce. Po ostřejším sklonu svahu přicházím lesní pěšinou k vysílači. Zde nejsou žádné výhledy, všude samé stromy. Pokračuji pod Šibeničním vrchem až na asfaltku vedoucí mezi vinicemi. Na konci této asfaltky je dřevěná lavička se super výhledem na vinice a Pálavské vrchy (foto).
Z vyhlídky sestupuji vinicemi do Moravských Bránic. Nyní přichází nudnější část výletu, kdy je třeba projít po červené značce celou vesnicí. Na konci Bránic odbočím z červené značky na most zpátky do Dolních kounic, kde se opět napojí na červenou značku. Ta mě nyní zavede na severní stranu do chatové oblasti Kamenný vrch. Po výstupu polní cestou do mírného kopce (foto), procházím chatovou osadou a dostávám se opět mezi vinice. Odtud jsou opět krásné výhledy na Dolní Kounice, tentokrát ze severní strany (foto).
Jdu dál po červené značce po silnici severně. Pozor, silnice je zde úzká a auta zde jezdí rychle. Asi po 400 metrech přicházím k rozcestí, kde červená značka odbočuje doprava směrem na menší asfaltku, kde už žádná auta nejezdí. Cesta vede mezi poli a vinicemi jižně až ke kapli svatého Antonína. U Antoníčka jsou opět skvělé výhledy na celé Kounice. Odtud sestupuji křížovou cestou zpět do městečka.
V Kounicích se ještě vydám ke klášteru Rosa coeli z 12. století, který stojí opravdu zato (foto - navštívil jsem již dříve - atmosféra uvnitř kláštera je skvělá, doporučuji. Otevírací doba kláštera je duben až říjen, většinou pátky a víkendy - plné vstupné 60 Kč.
Jedná se o pohodový výlet vinicemi, kdy vyzkoušíte většinu typů povrchů. Ze začátku se jde po asfaltce, pak po lesní pěšině a uličkami v polích mezi vinohrady. I když je celkové převýšení trasy přes 300 výškových metrů tak výlet zvládnou i děti školního věku. Celou trasu je možné projet i s kočárkem (sice některá místa jsou prudší, ale s nafukovacími pneu na kočárku a silnými pažemi je to zvládnutelné).
Cestou není žádný pramen vody nebo jiný volně přístupný přírodní zdroj vody (kromě řeky Jihlava, ze které bych pít nedoporučoval). Jak v Dolních Kounicích tak v Moravských Bránicích, přes které trasa vede, je dost restaurací, kde se můžete občerstvit.
Na této túře sice nepůjdete přes žádný vrchol kopce ani hory, ale i tak vás čeká několik vyhlídkových míst většinou na Pálavu a Dolní Kounice (foto).
Cestou nepotkáte žádné technicky obtížné místo, které by vás mohlo ohrozit nebo zdržet. Většinou jdete po dobře udržovaných lesních nebo polních cestách, částečně také po asfaltce nebo silnici. Za mokra můžou některé části v lese klouzat (ověřeno). Jediné nebezpečí tak hrozí pouze na silnici na úseku severně nad Kounicemi, kdy musíte jít cca půl kilometru po úzké silnici. Sice je zde slabší provoz, ale je zde nutné větší opatrnost.
Občerstvit se můžete v Dolních Kounicích v restauraci U Gotwaldů, U šedého vlka nebo v Hotelu Vinium Coeli.
Klášter Rosa Coeli by založen patrně v roce 1181 moravským velmožem Vilém jako pokání za jeho trestné výpravy do Rakous. První komunita, která se zde usídlila byly premonstrátky z konventu v Louňovicích. Klášter i barokní rezidence je chráněn jako kulturní památka České republiky. Jeslti vás zajímá historie kláštera podrobněji, doporučuji diplomovou práci Rozkvět a pád klášteru Rosa coeli od Tomáše Černušáka nebo pořad ČT Toulavá kamera.
Synagoga v Dolních Kounicích byla postavena v raně barokním stylu v roce 1655, patří k nejstarším na Moravě a je chráněna jako kulturní památka České republiky. Více informací o synagoze najdete v pořadu ČT Genius loci synagog.