Brdy / Česko
Léto
20. 07. 2024
↑ 185 m
↓ 185 m
6.8 km
2 hod.
max. 862 m n.m.
min. 689 m n.m.
Parkoviště na okraji obce Nepomuk. Parkování je zde zdarma. Obec Nepomuk je kousek od města Rožmitál pod Třemšínem.
Výlet na kopec Praha jsme pořádně ještě nezačali a už jsme seděli na pivku v příjemném občerstvení kousek od parkoviště. Po tomto ideálním začátku jsme pokračovali po zelené turistické značce. Ta brzy odbočila a vstoupili jsme do lesa. Cedule upozorňují na nebezpečí v podobě nevybuchlé munice. Po cestách však žádné nebezpečí nehrozí. Po zelené značce jsme tak pokračovali v mírném stoupání, až pod kopec Praha. Na samotný vrchol vede poté žlutá značka. Kousek od vrcholu je dominantní věž meteoradaru. Nejdříve jsme po stezce došli na nejvyšší bod kopce Praha.
Poté jsme se přesunuli k vyhlídce u bývalého německého radiomajáku. Vrátili jsme se zpět k věži a po žluté značce pokračovali k Čákově vyhlídce. Sice byl trošku opar, ale i tak byly vidět šumavské hory. Z vyhlídky jsme pokračovali po žluté, která vedla po rovné široké nově upravené lesní cestě. Došli jsme ke zbytkům bývalé boudy sv. Jana. Zde jsme odbočili a začali sestupovat zpět do obce Nepomuk. Ihned jsme se napojili na modrou značku a bez problémů se vrátili zpět na parkoviště.
Jednoduchý výlet, který je většinou vedený po širokých lesních cestách. Převýšení na trase je minimální. Trasa je i krátká, takže je ideální i pro rodiny s dětmi.
Příjemné občerstvení je hned vedle parkoviště na okraji obce Nepomuk. Dál již žádný jiný zdroj vody není, je tedy nutné mít vlastní tekutiny.
Náš cíl byl kopec Praha 862 m n.m. Výhledy jsou však lepší z blízkých vyhlídek - Čákova vyhlídka a vyhlídka u bývalého německého radiomajáku. Bez problémů jsou vidět naše jihozápadní hraniční hory - Šumava a Český les.
Trasa je naprosto bezpečná, celou dobu se jde po širokých cestách. Jsou zde krátké úseky po lesních stezkách. I vyhlídky jsou bezpečné, nejsou zde žádné exponované úseky nebo skalní lezení.
Občerstvení je hned u parkoviště na okraji obce Nepomuk. Dál již nic není, je tak dobré mít nějakou vlastní svačinu.
Vrchoviny Brdy jsou nejvyšší čistě vnitrozemským pohořím v ČR. Od roku 1926 byly využívány armádou jako cvičný prostor a veřejnosti byl sem vstup zakázán. To se začalo měnit na začátku tohoto tisíciletí, kdy v roce 2007 byly zpřístupněny první okrajové části tohoto území. Od roku 2016 vojenský újezd přestal existovat a Brdy se tak otevřely veřejnosti a staly se CHKO. Přesto se zde však nacházejí místa, kam je vstup trvale zakázán. Jedná se o dopadové plochy munice a místa, která díky těžkému terénu nebylo možné od nevybuchlé munice vyčistit.