NaTreku.cz

Výlet do skalního města v Adršpašsko-teplických skalách

Pohoří, oblast / Stát

Broumovská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

24. 02. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 416 m

↓ 416 m

Délka

5.8 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 684 m n.m.

min. 475 m n.m.

Turistická mapa Adršpašsko-teplické skály

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 416 m
Sklesané metry: 416 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimě velká, v létě extrémní

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimě velká, v létě extrémní

Trasa ve skalním světě Adršpachu kolem Krakonošova párátka

Nástupní místo

U vstupu do Teplických skal je velké parkoviště. To je v hlavní sezoně zpoplatněné, stejně tak jako samotný vstup do skal. V zimě je pravděpodobně vše zdarma, já nic neplatil (konec února 2020). K parkovišti u skal vede silnička z města Teplice nad Metují.
 

Popis treku

Už příjezd a vstup do Teplicko-adršpašských skal byl příjemné překvapení. Vše bylo totiž zdarma. Vstupné a parkovné se asi vybírá jen v hlavní sezoně. Z vesela jsem tak vyrazil ke skalám. První část cesty jsem šel po širokém lesním chodníku. Ten stále stoupal, ale nebylo to nijak prudké. Poměrně brzy jsem došel k odbočce ke zřícenině hradu Střmen. Ten se nachází na několik desítek metrů nad stezkou a vede k němu prudké schodiště. Poctivě jsem si tak vyfuněl několik stovek schodů. Závěrečný výstup na skály je docela zážitek. Prudké schody vedou průrvou mezi skalami. Výhled ze skal je velmi pěkný. Po schodech jsem se vrátil zpět na stezku.

Po ní jsem pokračoval dál ke skalám. Ty se začaly velmi rychle přibližovat a brzy jsem je měl přímo nad hlavou. Došel jsem až k rozcestí u horolezecké chaty. Podle směru šipek jsem se vydal lehce vlevo a po schodech pokračoval do skal. Brzy jsem se ocitl v úzkých průchodech, kterými navíc probublával potůček. Tato část trasy je opravdu nádherná. Po průchodu skalami jsem pokračoval po normálním chodníku dál kolem skal. Zde se pro změnu otevřely výhledy na skalní stěnu Teplických skal.

Zároveň se jedná o nejvýše položené místo na trase. Stezka se zde stáčí a nabírá zpáteční směr. Po dřevěném chodníku jsem vstoupil do další úžasné části trasy tzv. Sibiř. Jedná se o velmi úzký průchod mezi skalami. Tímto průchodem jsem se vrátil k rozcestí u horolezecké chaty. Od ní jsem se vrátil po stezce zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Fyzicky jednoduchý okruh skalním městem. Sice se do poloviny okruhu stále stoupá, ale jelikož je zde hodně různých schodů a jiných atrakcí, ani si toho člověk nevšimne. Jednoznačně nejvíc dá zabrat výstup na zříceninu hradu Střmen.

Hrad se nachází na vrcholu skalních bloků a je nutné k němu vystoupat po velmi prudkých schodech. Vstup na samotnou vyhlídkovou plošinu je na vlastní nebezpečí. Zbytek okruhu se jde po upraveném chodníku, často po dřevěných lávkách. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárky ji určitě neprojedou.
 

Dostupnost vody

Plno restaurací a bufetů je u parkoviště před vstupem do skal.
 

Vrcholy

Stezka vede většinou v úzkých roklích, jediná vyhlídka je ze zříceniny hradu Střmen.
 

Nebezpečí

Nejnebezpečnější je výstup na zříceninu hradu Střmen. Jde se po prudkých schodech na vrchol skal. Závěrečný úsek je velmi prudký a na vlastní nebezpečí. Jinak jsou stezky skvěle upravené. V zimě se v roklinách dlouho drží led a sníh a může to klouzat.
 

Jídlo

Restaurace jsou na začátku trasy u vstupu do skal (Restaurace Orlík, Restaurace pod Ozvěnou).
 

Zajímavosti

Součástí prohlídky Teplických skal je možnost vystoupat na zříceninu hradu Střmen. Ten se nacházel na vrcholcích sklaních věží a tak je nutné k němu vystoupat po prudkých schodech. Výhled ze skal je ovšem krásný, za dobrého počasí je vidět i Sněžka. Samotný hrad byl založen ve 14. století a sloužil jako podopra pro blízký Adršpašský hrad. Během husitských válek byl hrad dobyt husity, neboť jeho majitel Hynek starší z Dubé patřil ke spojencům krále Zikmunda. V roce 1447 byl dobyt a poničen Slezany a od té doby je hrad neobydlený a pustý.

Více informací o skalách v Adršpachu najdete na webu ČT zde nebo jako celé téma zde.

Vloženo: 26. 02. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora