NaTreku.cz

Dvoudenní trek v Národním parku Muránská planina

Pohoří, oblast / Stát

Slovenské rudohoří / Slovensko

Roční období

Léto

08. 07. - 09. 07. 2005

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1908 m

↓ 1687 m

Délka

33.9 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 1430 m n.m.

min. 393 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1908 m
Sklesané metry: 1687 m

Užitečné informace

  1. 8.7. - výstup z obce Muráň na Muráňský hrad. Pokračování treku přes Veľkou luku a Studňu až k místu na bivak - Nižná Kľaková. Nocleh v přístřešku.
  2. 9.7. - pokračování přechodu po červené značce do sedla Burda. Výstup na Fábovu hoľu. Sestup do obce Pohronská Polhora.

Užitečné informace

  1. 8.7. - výstup z obce Muráň na Muráňský hrad. Pokračování treku přes Veľkou luku a Studňu až k místu na bivak - Nižná Kľaková. Nocleh v přístřešku.
  2. 9.7. - pokračování přechodu po červené značce do sedla Burda. Výstup na Fábovu hoľu. Sestup do obce Pohronská Polhora.

Turistika liduprázdnou Muránskou planinou s výstupem na Fábovu hoľu

Nástupní místo

Náš dvoudenní trek začínáme v obci Muráň, která leží na východní hranici Národního parku Muránska planina (česky Muráňská planina).
 

Popis treku

1. den

Z obce Muráň jsme vyrazili po červené turistické značce na hřeben hory Cigánka, kde se nachází Muráňský hrad. Hned za obcí jsme vstoupili do lesa a vystoupali jsme na zříceninu hradu (foto). Z ní se otevírají výhledy do okolní krajiny.

Z hradu jsme dál pokračovali Veľká Lúka. Napojili jsme se na širokou lesní cestu a po červené značce pokračovali dál. Asi po 1,5 km jsme odbočili na žlutou značku. Po lesní stezce jsme pokračovali hlubokým lesem.

Cesta nás dovedla až k rozcestníku Studňa. Zde jsme doplnili energii a vodu (foto) a pokračovali jsme dál po červené. značce. Ta vede v krásné krajině, občas po loukách, ale většinou lesem. Nakonec jsme došli do Nižné Kľakové, kde jsme strávili noc. Je to také oficiální místo pro stanování.
 

2. den

Jestliže nás předešlý den provázel občas i déšť, ráno jsme se probudili do krásného počasí (foto). V klidu jsme pobalili věci, nasnídali se a vyrazili na cestu. Pokračovali jsme po červené značce. Ta vedla takřka celou dobu lesem. Bez problémů jsem došli do sedla Burda. Zde jsme se napojili na modrou značku a začali stoupat na horu Fábova hoľa.

Výstup je to pořádný, asi 450 výškových metrů. Cestou se naskytly krásné výhledy na okolní krajinu (foto). Vrchol hory byl zalesněný, tak jsme si zde aspoň odpočinuli. Z Fábovy hoľy jsme začali sestupovat po modré značce.

Sestup byl náročný, neboť jsme šli mezi popadanýmy stromy (foto). Ty zde zanechala nedávná vichřice. Nakonec jsme opustili les a před námi se objevil cíl naší cesty, vesnice Pohronská Polhora (foto). Napojili jsme se na širokou cestu a po ní jsme došli do vesnice. V místní hospodě jsme zapili úspěsný přechod Muránské planiny.
 

Náročnost

Krásný trek v liduprázdné přírodě. Většinou se jde po lesních stezkách a cestách. Náročnější je výstup na nejvyšší bod trasy - horu Fábova Hoľa. My jsem ho měli ztížený popadanými stromy po předchozí vichřici. Tím byla lehce náročnější i orientace, neboť některé značky chyběly. Jinak ale na trase nejsou žádné nebezpečné úseky. Trek je vhodný i pro psy nebo děti školního věku.
 

Dostupnost vody

Vodu jsme doplňovali po cestě ve studánkách. První se nachází pod hradem Muráň, další u rozcestí Studňa na Muránskej planine. Směrem k hoře Fábova Hoľa je několik malých potůčků, ze kterých jsme také brali vodu.
 

Možnosti přespání

Na trase se nachází několik oficiálních míst pro stanování. My jsme strávili noc v Nižné Kľakové, kde je turistický přístřešek. V sedle Burda je nově vybudovaný srub, který slouží k přespání.
 

Vrcholy

Fábova hoľa 1 439 m n. m. je nejvyšší hora Veporských vrchů. Výhled z vrcholu je omezený vzrostlými stromy. Během výstupu se však otevírají krásné výhledy do okolní krajiny.
 

Nebezpečí

Cesty v Národním parku Muránská planina jsou bezpečné, exponovaná místa zde nejsou. Malé nebezpečí jsou medvědi, kterých je v okolní lesích velký počet. Proto hlavně na noc je dobré dávat jídlo dál od místa na spaní.
 

Vybavení

Pro přechod Muránské planiny stačí klasické vybavení do hor. Kotníkové boty, kvalitní oblečení do deště. Jelikož zde nejsou turistické chaty, je potřeba spacák, karimatku, případně stan. My jsme si vařili na plynových vařičích.
 

Jídlo

Během našeho přechodu na trase nebyly žádné chaty, proto jsme měli jídlo sebou a vařili jsme si na plynových vařičích. V současné době se nachází po cestě Zrub Burda, kde je možné základní občerstvení.
 

Zajímavosti

Muráňský hrad se nachází nad obcí Muráň na kopci Cigánka ve výšce 935 m n.m. Jedná se o třetí nejvýše položený hrad na Slovensku. Byl postaven ve 13. století kvůli ochraně obchodní cesty z Gemeru do Liptova a Zvolena. Největší slávu zažil v 17 století, kdy hrad patřil Márii Széchyové. Poprvé vyhořel na začátku 18. století a od konce 18. století je již neobývaný. V současné době je zřícenina hradu opravena a otevřena turistům. Z hradu jsou krásné výhledy na Slovenské rudohoří.
 

Vloženo: 28. 03. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora