NaTreku.cz

Trek údolím Erdalen k ledovci Jostedalsbreen v Norsku

Pohoří, oblast / Stát

Jostedalsbreen / Norsko

Roční období

Léto

10. 07. 2011

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1223 m

↓ 1223 m

Délka

16.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 885 m n.m.

min. 141 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1223 m
Sklesané metry: 1223 m

Vysokohorská turistika s nádhernými výhledy v Národním parku Jostedalsbreen

Nástupní místo

Na trek jsme nastoupili na konci silničky od kempu Grande Camping na západní straně vodní nádrže Strynevatnet v údolí Erdalen (cca 140 km jihovýchodně od Alesundu, kde jsme byli předchozí den na prohlídce města). Auto na konci silnici můžete nechat stát bez problémů, není zde ani noha.

Popis treku

Od nástupního místa se jde nejdříve cca 2 kilometry po asfaltové zpevněné komunikaci. Autem můžete vyjet až na konec této cesty a zkrátit si tak cestu. My jsme si to s obytným autem po této silničce netroufli.

Za asfaltovou cestou (foto) začíná polní značená cesta, i v létě bude většinou hodně podmáčená. Asi po hodině chůze krásným údolím Erdalen dorazíte na náhorní plošinu do osady Storsaetra, kde uvidíte všude mnoho pasoucích se krav (foto).

Z osady pokračujete dál po značené cestě (kamení mužíci a červená značka) směrem ke splazu ledovce Jostedalsbreen. Cesta vede místy po lesní pěšině, místy volným prostorem po horských loukách. Asi za 15 minut od osady Storsaetra dorazíte k samoobslužné útulně Vetledalseter (tu jsme nevyužili, hned jsme pokračovali dál). 

Za další hodinu už odrazíte přímo k jezeru u splazu ledovce Jostedalsbreen. Pod výšvihem k jezeru uvidíte menší (na norské poměry) vodopád, který teče právě z jezírka, které je cílem našeho treku. Poslední úsek cesty k jezeru vede po velkých balvanech (foto). U ledovcového splazu jsme vyfotili několik nezbytných fotek a stejnou cestou jsme se vrátili k autu.
 

Náročnost

Jedná se o nenáročnou vysokohorskou turistiku. Cesta vede vždy po zpevněných kamenitých nebo polních pěšinách. První cca 2 km se jde po asfaltce. Dvakrát se směrem k ledovci přechází potok přes dřevenou lávku. Mimo značenou cestu je většinou promáčená půda i v létě. S blížícím se ledovcovým jezerem se jde po velkých balvanech (za sucha bez nebezečí uklouznutí). Trasu zvládnou i děti předškolního věku, nebo psi. Kočárek je na tuto trasu nevhodný (díky mnoha kamenům na cestě a závěrečné cestě po balvanech).
 

Dostupnost vody

Spotřebu vody na jsme na této túře měli cca 1 litr na osobu. V případě nouze je možnost nabrat vodu z ledovcového potoka, který budete přecházet minimálně na dvou místech. Ledovcová voda se obecně doporučuje přefiltrovávat. Navíc na tomto treku potkáte spoustu pasoucích se krav a voda tak může být kontaminovaná jejich trusem.
 

Vrcholy

Během treku není zdolán žádný vrchol. Při výstupu údolím Erdalen na náhorní plošinu lze severozápadním směrem za vodní nádrží Strynevatnet vidět hory Rasmusfjellet 1 484 m n. m. a Lianibba 1 500 m m. m. Jinak lze cestou spatřit mnoho bezejmenných vrcholů.
 

Nebezpečí

Za dobrého počasí na této trase nehrozí žádné nebezpečí. Jde se vždy po bezpečné cestě, místy kamenité, občas přímo v potoku nebo mokré půdě (nutná kvalitní nepromokavá obuv). Ke konci se jde po velkých balvanech v prudším svahu. Za mokrého počasí by zde mohlo hrozit uklouznutí.
 

Jídlo

Na celé trase, ani v nástupním místě, není žádná chata, kde by se dalo dokoupit jídlo nebo pití. Je proto nutné mít vše s sebou. Jelikož se jedná o krátou jednodenní túru, stačí mít jen vodu (1 litr na osobu) a menší svačinu. Cestou narazíte na útulnu Vetledalseter, kde možná nějaké erární potraviny budou, ale nelze se na to spolehnout.
 

Zajímavosti

Ledovec Jostedalsbreen (nazývaný také Jostedalský ledovec) leží v západní části Norska a je největším ledovcem pevninské Evropy. Na délku má 60 kilometrů a pokrývá 487 km². Celý ledovec Jostedalsbreen byl v roce 1991 vyhlášen Národním parkem, nachází se jen kousek západně od vyhlášeného norského Národního parku Jotunheimen.

Vloženo: 10. 09. 2017
Autor:
Karel
Profil autora