NaTreku.cz

Romantika spaní pod širákem aneb pravidla bivakování v Rakousku

Spaní venku pod širým nebem je snem mnoha dobrodruhů a romantiků. O to větší je to zážitek na hřebeni alpských vrcholů. Probudit se s prvními paprsky slunce, vnímat šumění lesa a nasávat čerstvý horský vzduch je zážitek, který se nezapomíná. Bivakování však není jen o dobrodružství, je také o zodpovědnosti k přírodě.

 

Každý, kdo se rozhodne pro nocleh venku, by měl dbát na to, aby přírodu nijak nepoškodil a místo opustil tak, jak ho našel. Správné chování je klíčem k tomu, aby naše stopy v přírodě zůstaly neviditelné.

Pokud se rozhodnete bivakovat, mějte na paměti, že po vašem odchodu by nikdo neměl poznat, že jste na daném místě přenocovali. Vždy je důležité respektovat pravidla a zákony dané země a lokality, kde se nacházíte.

 

Pravidla bivakování v Rakousku

Obecně platí, že stanování v Rakousku v pásmu lesa je zakázáno. To platí pro všechny spolkové země a hrozí za ně vysoké pokuty. Jiná situace je pro bivakování nad hranicí lesa. Pro všechny rakouské spolkové země platí přísný zákaz stanování v národních parcích, chráněných územích, přírodních rezervacích apod. i v horském pásmu. Ve všech zemích je však možné nad hranicí lesa bivakovat v případě zranění, ohrožení života nebo při náhlé změně počasí. Každá spolková země má vlastní pravidla pro stanování nad hranicí lesa. Zde jsou pravidla jednotlivých spolkových zemí pro bivakování v horském prostředí:

Dolní Rakousko (Niederösterreich)

V Dolním Rakousku platí přísný zákaz stanování jak v pásmu lesa, tak i v horském prostředí. Doporučuje se využívat ubytovací kapacity v dané oblasti, jako jsou kempy, pensiony či horské chaty. Tato oblast zahrnuje například pohoří Raxalpe a Schneeberg. Více o Dolním Rakousku zde.

Horní Rakousko (Oberösterreich)

Na rozdíl od Dolního Rakouska je zde bivakování nad hranicí lesa povoleno. Můžete si tedy vychutnat krásy hor se stanem. Pod hranicí lesa je však stanování zakázáno. Do této oblasti zasahuje například pohoří Totes Gebirge. Více o Horním Rakousku zde.

Salzbursko (Salzburgenland)

V Salzbursku jsou pravidla pro bivakování v horách mírnější. Je tedy možné stanovat nad hranicí lesa. Mezi známé pohoří této oblasti patří Dachstein a Tennengebirge.
 

Štýrsko (Steiermark)

Štýrsko také povoluje bivakování nad hranicí lesa, což umožňuje přechod například Nízkých Taur nebo Ennstálských Alp.
 

Tyrolsko (Tirol)

Tyrolsko je v ohledu bivakování v přírodě velmi přísné a spanív horách je zde zcela zakázáno. Doporučuje se využívat horské chaty. Do této oblasti patří nejvyšší rakouské hory, například Vysoké Taury a Stubaiské Alpy.
 

Korutany (Kärnten)

Korutany jsou také přísné, co se týče stanování. Ve volné přírodě, včetně horských pásem, je stanování zakázáno. Do této oblasti patří například Vysoké Taury a Karavanky.
 

Vorarlbersko (Vorarlberg)

Ve Vorarlbersku je stanování v horách tolerováno. Místní vyhlášky mohou upravovat podmínky, ale obecně je bivakování v horách možné. Mezi známá pohoří této oblasti patří Rätikon a Verwall.
 

Burgenlandsko (Burgenland)

Tato spolková země leží na hranicích s Maďarskem a nemá žádné hory, tudíž otázka bivakování zde není relevantní.

 

Jak se chovat při bivakování

Při bivakování je zásadní nechat místo čisté a uklizené. Po sobě byste měli odnést všechny odpadky, dokonce i organické zbytky, které by mohly přilákat zvířata. Oheň zakládejte pouze tam, kde je to povoleno, a vždy ho řádně uhaste. Respektujte klid a ticho přírody, aby vaše přítomnost neovlivnila místní faunu a flóru.

 

Bezpečnost při spaní venku

Bezpečnost je při bivakování klíčová. Měli byste se vyhýbat spaní v lavinových zónách, na strmých svazích nebo pod skalními převisy, kde hrozí sesuvy kamení. Dále je dobré vyhnout se spaní přímo na hřebeni hor, je lepší sejít několik desítek metrů níže. Snížíte tak riziko úderu blesku při bouřce do stanu. Vždy informujte někoho o své plánované trase a místě noclehu. Být připraven na rychlé změny počasí je základ, proto mějte vždy u sebe vhodné oblečení a vybavení pro případ nouze.

 

Vybavení pro bivakování

Pro bivakování je ideální lehký a snadno přenosný stan (tzv. UL stan - ultra light), který poskytne ochranu před nepřízní počasí. Kromě stanu můžete využít bivakovací pytel (tzv. žďárák), který je ještě kompaktnější a lehčí - je to vlastně další obal na spacák, který je nepromokavý a prodyšný. Dalšími užitečnými pomůckami jsou kvalitní spací pytel (ideálně péřový, který je extrémně izolační a lehký), karimatka a nouzová fólie. Správně zvolené vybavení vám zajistí pohodlí a bezpečí během noci strávené v přírodě.
 

Dodržováním těchto pravidel a doporučení můžete zažít nezapomenutelné chvíle při bivakování v rakouské přírodě a zároveň přispět k jejímu zachování pro další generace.

Romantika spaní pod širákem aneb pravidla bivakování v Rakousku